Błąd, defekt, awaria - czym się różnią?

Krótki wpis o tym, jak połapać się w zawiłej terminologii błędu, defektu i awarii.

4/23/2024

"Tu jest błąd!" - czyli ulubione sformułowanie testerów do dręczenia programistów. W codziennej pracy przyjęło się, że niepoprawne zachowanie oprogramowania nazywamy błędem. Ale czy to na pewno dobre określenie? Czas na nieco teoretycznych rozmyślań.

Książkowa terminologia

Jeśli chcielibyśmy poprawnie posługiwać się książkowymi definicjami, to powyższy tekst o znalezionym błędzie powinien wylecieć do kosza. Dlaczego? Bo błąd może być popełniony przez człowieka, a nie znajdować się w aplikacji. Na przykład - programista popełnił błąd pisząc daną funkcję (choćby poprzez stworzenie złych warunków działania w kodzie). Idziemy dalej - popełnienie tego błędu wprowadziło do oprogramowania defekt (działanie kodu odbiegające od oczekiwanego). A ostatecznie defekt doprowadził do awarii aplikacji podczas jej używania. Czyli dopiero awaria jest tym, co powszechnie nazywamy błędem.

błąd, defekt, awaria - różnice
błąd, defekt, awaria - różnice
od błędu do awarii
od błędu do awarii

Czy to jest istotne?

To zależy 😅 Nie spotkałem się z sytuacją, by ktoś w codziennej pracy (podczas rozmów z współpracownikami) przykładał wagę do książkowej terminologii. Ale co jeśli kiedyś będziecie musieli przygotować oficjalny raport z testów dla klienta? Może się okazać, że znajomość powyższych określeń będzie przydatna. Inaczej mówiąc - warto wiedzieć, ale nie zaprzątajcie sobie tym głowy.

Dziękuję, że czytasz mojego bloga!

Masz jakieś pytania? Z chęcią odpowiem :)

Radosław Wasik
Radosław Wasik