Testy czerwonej skrzyni

Czyli kolejny kolor w testowaniu oprogramowania.

6/25/2024

Ach, kolejne skrzynie w testowaniu oprogramowania. A do tego mają tyle kolorów! Obiecuję jednak, że to wcale nie są wymyślne, bezużyteczne definicje. Wręcz przeciwnie, testy skrzyń są używane w codziennej pracy testerów, a ich temat przewijał się już na moim blogu. Nie ma co przedłużać - tym razem zajmijmy się testami czerwonej skrzynki.

Dla przypomnienia - testy białej, czarnej i szarej skrzyni

Poszczególne testy skrzyń opisywałem już w osobnym artykule, ale dla lepszego zrozumienia testów czerwonej skrzyni, warto przypomnieć też inne typy. Testowanie czarnej skrzynki polega na testowaniu oprogramowania bez znajomości jego wewnętrznego działania. Oznacza to brak dostępu do kodu źródłowego oraz dokumentacji projektowej. Celem takiego testowania jest naturalna interakcja z oprogramowaniem, bez wpływu wcześniej zdobytej wiedzy.

Nie trudno się domyślić, że testy białej skrzynki są przeciwieństwem testów czarnoskrzynkowych. Testy białej skrzyni (lub inaczej testy strukturalne) odbywają się z pełną wiedzą o budowie oprogramowania. Tester ma pełen dostęp do wewnętrznych struktur i kodu źródłowego systemu. Niezbędna jest tu więc analiza logiki kodu - dlatego testy białej skrzynki są często wykonywane przez programistów.

Z kolei testy szarej skrzynki łączą elementy obu poprzednich podejść. Testerzy mają ograniczony dostęp do wewnętrznych struktur systemu, co pozwala na bardziej świadome projektowanie testów niż w przypadku czarnej skrzynki, ale nie wymaga tak szczegółowej wiedzy jak testy białej skrzynki.

testy czerwonej skrzyni
testy czerwonej skrzyni
testy skrzyni - czarna, szara i biała
testy skrzyni - czarna, szara i biała

Testy czerwonej skrzyni

Testy czerwonej skrzynki (red-box testing) łączą elementy testów białej, czarnej i szarej skrzynki, opierając się na ograniczonej znajomości kodu źródłowego. To podejście testowe pozwala na częściową analizę wewnętrznej struktury oprogramowania, umożliwiając testowanie zarówno funkcjonalności, jak i technicznych aspektów systemu, co odróżnia je od testów białoskrzynkowych (pełna znajomość kodu) i czarnoskrzynkowych (brak znajomości kodu).

W tym momencie w głowach może zapalić Wam się czerwona (😅) lampka - czy w takim razie testy czerwonej skrzyni są tym samym, co testy szarej skrzyni? Nie do końca. Testy czerwonej skrzynki skupiają się na doświadczeniu użytkownika, sprawdzając użyteczność oraz dostępność aplikacji. Można powiedzieć, że jest to rozwinięcie testów akceptacyjnych (UAT), gdzie celem jest określenie, czy oprogramowanie spełnia wymagania i oczekiwania klienta.

Kluczowe jest zrozumienie potrzeb użytkowników końcowych i technicznych aspektów systemu, opracowanie odpowiednich przypadków testowych oraz wykonanie testów akceptacyjnych z udziałem rzeczywistych użytkowników. Dokumentowanie wyników i wprowadzanie poprawek na podstawie zebranych informacji zwrotnych zapewnia, że oprogramowanie spełnia zarówno techniczne, jak i użytkowe wymagania.

Więcej tego typu obrazków znajdziesz na moim Instagramie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!

W każdy czwartek o 10:00 wyślę Ci wiadomość o moich nowych wpisach. Oprócz tego, dorzucę ciekawe artykuły, filmy czy inne materiały ze świata IT - oczywiście, związane głównie z testowaniem oprogramowania. To świetny sposób na naukę i ciągłe zdobywanie wiedzy.

Co więcej, otrzymasz darmowego ebooka - checklisty dla testerów. W środku znajdziesz listy ułatwiające testy użyteczności, funkcjonalności czy zakłóceń w aplikacjach webowych i mobilnych.

Dziękuję, że czytasz mojego bloga!

Masz jakieś pytania? Z chęcią odpowiem :)

Radosław Wasik
Radosław Wasik