Weryfikacja a walidacja - różnice

Weryfikacja vs walidacja, czyli wyjaśniamy jeden z najczęściej poruszanych tematów na rozmowach rekrutacyjnych.

2/28/2024

Poszukując pracy jako początkujący testerzy oprogramowania, musicie być przygotowani na kilkanaście najczęściej pojawiających się zagadnień na rozmowach rekrutacyjnych. Jednym z nich jest wyjaśnienie różnicy między pojęciami weryfikacji i walidacji.

Czym jest weryfikacja?

Zaczynając od weryfikacji. Jest to proces kontroli sprawdzający, czy produkt spełnia zdefiniowane wcześniej wymagania. Precyzując - wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne zebrane wcześniej przez zespół. Można więc powiedzieć, że weryfikacja sprawdza, czy stworzyliśmy taką aplikację, jaką sobie zaplanowaliśmy.

Czym jest walidacja?

Z kolei walidacja ma za zadanie określić poprawność produktu pod względem spełnienia potrzeb użytkownika. W tym momencie w Waszych głowach może pojawić się pytanie - czy w takim razie weryfikacja i walidacja są ze sobą zbieżne? Wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione, bo w teorii wymagania określone przez zespół powinny pokrywać się z potrzebami klienta. Rzeczywistość pokazuje jednak coś innego - niestety często zdarza się, że stworzona aplikacja odbiega od wyobrażeń klienta.

Weryfikujcie i walidujcie za jednym zamachem!

Wiedząc, że nie wszystkie potrzeby klientów są zaszyte w wymaganiach sporządzonych przez zespół, pamiętajcie, że testerzy oprogramowania powinni wcielać się w rolę użytkowników. "Przeklikanie" aplikacji zgodnie z otrzymaną listą nie wystarczy. Utrzymanie jakości wiąże się z wychodzeniem poza ramy opisów zleceń. Upewnijcie się, że testowana aplikacja jest przyjazna w użytkowaniu i zgłaszajcie problematyczne elementy - funkcjonalność działająca zgodnie z wymaganiami zespołu wcale nie musi być wygodna w obsłudze. Tu przydatna jest wiedza domenowa (czyli znajomość obszaru, dziedziny, dla której powstaje dane oprogramowanie), ale nawet przy jej braku, warto czasami zdać się na niezwykle cenną intuicję.

weryfikacja a walidacja
weryfikacja a walidacja

Dziękuję, że czytasz mojego bloga!

Masz jakieś pytania? Z chęcią odpowiem :)

Radosław Wasik
Radosław Wasik