Zostaw po sobie ślad

Czyli dlaczego warto komentować przetestowane zadania.

6/4/2024

Wiem, że przy ciągłym nacisku na szybkie dostarczanie zmian, pokusa skomentowania testów w stylu "działa ok" wydaje się nie do odrzucenia. Ale w dzisiejszym wpisie chciałbym Was przekonać, że napisanie przynajmniej podstawowego raportu z testów daje naprawdę duże korzyści. Nie dość, że będziecie umacniać swoją pozycję eksperta w firmie, to i dla całego zespołu możliwość przejrzenia wykonanych testów może być przydatna.

Jasne, w niektórych organizacjach nie ma mowy o akceptacji testów bez przejścia przez rozpisane wcześniej przypadki testowe. Potrzeba jednak do tego rozbudowanego zespołu QA, jak i ustandaryzowanych procesów. A jak dobrze wiemy, często zdarza się, że w zespole jest jeden tester, więc na pobłaźliwe podejście do raportów przymyka się oko. Postaram się Wam więc pokazać, że temat warto potraktować poważnie.

Potwierdzenie wykonanej pracy

Zacznę od argumentu osobistego. Praca wykonana przez programistów jest od razu widoczna - no bo przecież tworzą oni nowe funkcjonalności oprogramowania. Z testerami jest nieco inaczej - w szczególności manualnymi, bo automatyzujący mogą pochwalić się napisanym kodem. Tworzenie raportów z testów jest potwierdzeniem pracy testerów manualnych. Nie mówię tu o formalnym dokumencie, ale o czymś niż więcej niż proste "wszystko działa dobrze".

Nie ograniczajcie się wyłącznie do potwierdzenia poprawności działania (świetnie, że zespół Wam ufa, ale po co to nadużywać). Napiszcie jakie ścieżki przetestowaliście czy wrzućcie screena, jak wyglądają zmiany. Opiszcie swoje wątpliwości i dajcie znać, na jakie problemy trafiliście podczas testów. To przecież dowód Waszej ciężkiej pracy.

Możliwość powrotu do raportów z testów

Warto też wspomnieć o możliwości powrotu do opisanych testów. Na pewno trafiliście na sytuację, w której nie pamiętaliście, jak coś powinno działać. Dzięki raportom z testów (nawet w formie prostych checklist) możecie w łatwy sposób odświeżyć sobie pamięć. Wystarczy, że zerkniecie do swoich opisów. Zresztą, to też świetna sprawa dla nowych testerów w zespole - mogą oni szybko sprawdzić, w jaki sposób przetestować istniejące już funkcjonalności.

Dyskusje w zespole

zostaw po sobie ślad
zostaw po sobie ślad

Dotarliśmy do kwestii pracy w zespole. Codziennością jest omawianie wprowadzanych zmian. Programiści przekładają wymagania biznesowe na rozwiązania w kodzie oprogramowania - ale przecież wymagania mogą być różnie zrozumiane. I to właśnie opis przeprowadzonych testów inicjuje dyskusje w zespole. Nawet jeśli uznaliście, że wszystko działa zgodnie z wymaganiami, to może się okazać, że raport z testów wykaże pewne nieprawidłowości. Dlatego niezwykle ważne jest wyrażanie swoich doświadczeń z aplikacją, a nie rzucanie lakonicznego "jest ok".

Funkcjonalność działa w porządku, ale interfejs graficzny wydaje Wam się nieintuicyjny? Nie wahajcie się, tylko to opiszcie i przedyskutujcie z zespołem. Komentarze w JIRZE czy jakimkolwiek innym narzędziu do zarządzania pracą nie służą wyłącznie do potwierdzania poprawności zadań. To też przestrzeń do wyrażania opinii i pozostawiania raportów z testów. Nawet najprostsze raporty pomogą Wam dzisiaj, jak i w przyszłości.

reakcja na buga
reakcja na buga

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!

W każdy czwartek o 10:00 wyślę Ci wiadomość o moich nowych wpisach. Oprócz tego, dorzucę ciekawe artykuły, filmy czy inne materiały ze świata IT - oczywiście, związane głównie z testowaniem oprogramowania. To świetny sposób na naukę i ciągłe zdobywanie wiedzy.

Dziękuję, że czytasz mojego bloga!

Masz jakieś pytania? Z chęcią odpowiem :)

Radosław Wasik
Radosław Wasik